- Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnöke, valamint Magyarország nemzetközi üzleti kapcsolatok fejlesztéséért felelős rendkívüli és meghatalmazott nagykövete kétnapos hivatalos látogatáson vesz részt Kazahsztánban a magyar–kazah technológiai kapcsolatok erősítése céljából. A delegáció tagja Sárhegyi István, a 4iG Űr- és Védelmi Zrt. (4iG SDT Zrt.) vezérigazgatója, valamint Róna Ottó Iván, Magyarország kazahsztáni nagykövete.
- A látogatás egyik kiemelt eseményeként a 4iG SDT Zrt. és a Kazakhstan Gharysh Sapary (KGS) állami űripari vállalat előzetes megállapodást (MoU) írt alá, amely a földmegfigyelés, a műholdas technológiák, az adatmegosztás, valamint a műholdas távérzékelési alkalmazások területén biztosít a vállalatok számára együttműködési alapot.
- A megállapodás célja, stratégiai jelentőségű közös projektek indítása, valamint a vállalatok közötti tudástranszfer biztosítása ezekben a kulcsfontosságú technológiai szegmensekben.
- Az aláírási ceremónián Jászai Gellért mellett Zhaslan Madiyev, Kazahsztán digitális fejlesztésekért, innovációért és űriparért felelős minisztere is részt vett.
Kazahsztán a közép-ázsiai régió egyik legjelentősebb gazdasága, amely kiemelt figyelmet fordít a távközlési és űrkutatási fejlesztésekre. A 4iG Csoport a mostani látogatást megelőzően, idén tavasszal Budapesten már tárgyalásokat folytatott a kazah féllel a lehetséges technológiai együttműködésekről, melynek során a műholdas kommunikációtól a földmegfigyelésen át a digitális infrastruktúráig több területet tekintettek át a felek. A most aláírt előzetes megállapodás ennek a folyamatnak az eredménye, amely új távlatokat nyithat a két ország közötti űripari és technológiai együttműködések területén. A Kazakhstan Gharysh Sapary egy állami tulajdonú vállalat, melynek feladata Kazahsztán űrtevékenységének felügyelete, megszervezése és fejlesztése. A KGS elkötelezett az űrtechnológia fejlődése, az ipari folyamatok támogatása iránt és biztosítja a nemzeti szükségleteknek és a nemzetközi piac elvárásainak megfelelő, korszerű megoldásokat.

Az együttműködés keretében a 4iG SDT és a KGS szakértői közös munkacsoportokat hoznak létre, amelyek feladata a konkrét projektek és tudástranszfer programok kidolgozása lesz a földmegfigyelési adatok megosztása, műholdas rendszerek fejlesztése, műholdas távérzékelési megoldások, valamint a gyártási együttműködések és a földi kiszolgálással kapcsolatos szolgáltatások terén. Az együttműködés egyik kiemelt területe a műholdfejlesztés és felbocsátás, a műholdfejlesztésben való együttműködés erősítése az országok közös űrképességeinek fejlesztése érdekében.
Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnöke a megállapodás kapcsán elmondta: „Stratégiai jelentőségű lépés számunkra ez az együttműködés Kazahsztánnal. Az űripari és digitális technológiák terén szerzett tapasztalatainkat ötvözve a kazah partnereink szakértelmével, olyan közös projektek indulhatnak el, amelyek nemcsak a két vállalat, hanem Magyarország és Kazahsztán gazdasági-technológiai kapcsolatainak is új lendületet adnak. Célunk, hogy a 4iG Csoport nemzetközi terjeszkedésének részeként a közép-ázsiai régióban is hozzájáruljunk a modern távközlési és űrtechnológiai fejlesztésekhez, és ezzel erősítsük jelenlétünket a globális űripari színtéren.”
A magyar delegáció megbeszélései során a digitális infrastruktúra fejlesztésével és üzemeltetéssel kapcsolatos együttműködési lehetőségekről is egyeztettek. Kiemelt figyelmet fordítottak az alternatív Ázsia-Európa interkontinentális távközlési útvonalak kiépítésében való potenciális partnerségekre, illetve nagy kapacitású adatközpont fejlesztésekben való együttműködésekre.
Sárhegyi István, a 4iG SDT vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a mostani megállapodás kiváló alap a gyakorlati együttműködéshez: „A 4iG csoport űr- és adat-technológiai kompetenciái, valamint a KGS műholdas távérzékelési kapacitásai egymást erősítve járulhatnak hozzá olyan innovatív megoldásokhoz, amelyek mindkét fél számára üzleti értéket teremtenek. Bízunk benne, hogy a közös munka révén hamarosan kézzel fogható eredményeket mutathatunk fel, legyen szó akár új műholdas szolgáltatásokról, akár a földmegfigyelési adatok hatékony hasznosításáról.”
A mai napon Jászai Gellért és a magyar delegáció több magas szintű tárgyaláson vesz részt Kazahsztánban. Egyeztetést folytatnak a Kazahsztáni Digitális Fejlesztési, Innovációs és Légiközlekedési Minisztériumban, tárgyalnak az űrkutatásért felelős miniszterhelyettessel, valamint találkoznak a Kazakh Invest, Kazahsztán állami befektetésösztönző ügynökségének vezetőivel is. A megbeszéléseken a digitális fejlesztések, az innováció és az űripari együttműködések jövője, illetve a magyar vállalatcsoport lehetséges szerepvállalása és beruházásai kerülnek napirendre.