Az OPUS Csoport jövő orientált, innovatív, eredmény- és minőség orientált ipari termelő- és szolgáltató vállalatcsoport, amely élén az OPUS GLOBAL Nyrt. különböző iparágban működő társaságok irányításával, vagyonkezelésével foglalkozik. A tagvállalatok összesen 5279 alkalmazottat foglalkoztatnak, elsősorban Magyarországon.
A cégcsoport fontos, fenntarthatósággal kapcsolatos célnak tartja szolgáltatásai területén az ESG értékek folyamatos fejlesztését. Az idei jelentés tanúsítja a társaság ESG vonatkozásában tett felelősségteljes eljárását, valamint az ESG szempontok beemelését a befektetési stratégiába. Ennek köszönhetően a vállalkozás a jövőbeli befektetési lehetőségeit ezen szempontok alapján is mérlegeli.
A társaság Energetikai szegmensét összefogó OPUS ENERGETIKA Csoportvállalatainak célja az ellátásbiztonság, az innováció és ügyfélélmény folyamatos fejlesztése. Az OPTESZ OPUS Zrt., az OPUS TIGÁZ Zrt. és az OPUS TITÁSZ Zrt. a mindennapi működés és a fejlesztések tervezése során a hatékonyság mellett a munkavállalóira és a környezetbarát megoldásokra fókuszál. 2024-ben bevezették a munkavállalói edukációba az ESG-alapú fenntarthatósági szemléletformálást, mellyel céljuk, hogy ezek a szempontok a mindennapi munkavégzésbe beépüljenek.
A szegmensen belüli szinergiák feltárásával javították a hatékonyságukat és a munkabiztonságot. A madárvédelmi tevékenységüket 2024-ben is kiemelten kezelték, emellett a hálózatfejlesztéssel innovatív, környezetbarát működést tettek lehetővé az üzemirányítás és az okosmérés területén is. A cégcsoport hidrogénkonverziós kutatás-fejlesztési tevékenységeinek eredményei jövőre várhatóak.
A Mezőgazdaság és Élelmiszeripar divízióban két olyan, nemzetközi szinten is kiemelkedő cég van, amely gabonából készít alapanyagot úgy, hogy közben szinte hulladékmentes termelést valósít meg. A KALL Ingredients Kft. és aVIRESOL Kft. 2024-ben tovább folytatta az iránti elkötelezett tevékenységét, hogy az alapanyagok minél nagyobb része hasznosításra kerüljön a feldolgozássorán, a lehető legkisebb hulladéktermelés mellett. A vállalatok csúcsminőségű technológia alkalmazásával az energia leghatékonyabb felhasználását, a közel hulladékmentes gyártást, valamint a legmagasabb szintű környezetvédelmi és biztonsági sztenderdeket érik el. A két cég szinergiáinak érvényesítése mellett olyan energiahatékonysági fejlesztéseket valósított meg, amelyekkel technológiáikat tudták tökéletesíteni a környezettudatosság növekedése mellett.
A Turizmus szegmens legjelentősebb vállalata a Hunguest Zrt. 2020 és 2024 között zajló, mintegy 2000 szobát és 480 teniszpályányi szállodai alapterületet érintő szállodafejlesztése történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás utoljára fél évszázaddal ezelőtt zajlott. A cégcsoporthoz tartozó szállodák külső, belső megjelenésének és a szolgáltatások egységesítésének elsődleges célkitűzése az volt, hogy a szálláshelyeken a vendégélményt a legmagasabb szintre emeljék a fenntartható fejlesztésekkel úgy, hogy a Hunguest vezető vidéki szállodalánc szerepét tovább erősítse.
2024-ben az utolsó nagyléptékű fejlesztés a hajdúszoboszlói Hunguest Béke és az egri Hunguest Flóra több mint 400 szobáját érintette. A fenntartható épületfejlesztésen túl a vállalat innovatív szolgáltatásokat fejlesztett, optimalizálta a beszállítói kört a környezeti szempontok mentén, valamint 2024-ben az egységes, fenntartható gasztronómiai kínálatát teljes körűen – a napi étkezésekre is – kiterjesztette, csökkentve az élelmiszerhulladék mennyiségét, miközben a speciális étkezési igényeket is figyelembe veszi a mindennapi működése során.
A Mészáros és Mészáros Zrt. négy üzletága közül a legnagyobb súllyal a közműépítés bír, ezt egészíti ki a vízépítés, a hulladékgazdálkodás és a Paksi Atomerőműhöz kapcsolódó munkákért felelős üzletág. A cég által nyújtott szolgáltatások közé tartozik a víziközmű-építés, a környezetvédelmi építés, az útépítés, az atomerőmű építéssel kapcsolatos kiegészítő építési beruházások, valamint a földmunka régészeti lelőhelyeken.
A vállalat minden területen kiemelt figyelmet fordít a környezetbarát technológiák alkalmazására, különös tekintettel az értéklánc fenntarthatóbbá tételére. Törekszik a primer erőforrások használatának csökkentésére és az arról való átállásra, valamint a másodlagosan hasznosítható nyersanyagok integrálására a működésbe. Tevékenységei – legyen akár árvízvédelmi építés, radioaktív hulladékkezelés vagy hulladéklerakó kármentesítése – mind olyan társadalmilag is kiemelten fontos feladatot ölelnek fel, amelyek hosszú távon a környezetvédelem szolgálatában állnak.