Csökkentsd a vízpazarlást!
A fenntartható otthon egyik alapja a víztakarékosság. Érdemes olyan takarékos csaptelepeket és zuhanyfejeket választanod, amelyek kevesebb vizet használnak, de ugyanolyan hatékonyak. Elég csak lecsavarni a régit, és felcsavarni az újat!
Ha van akváriumod, akkor az akváriumtisztítás során keletkező vizet is újrahasznosíthatod, például szobanövények locsolására. Az is jó megoldás, ha RO szűrőt szerelsz be, hiszen így az akváriumod vizének minőségét is javíthatod és ritkábban kell vízcserét végezned. De emellett gyűjtheted az esővizet is, ami szintén számtalan dologra felhasználható, például a már említett locsolásra.
Használj energiatakarékos eszközöket!
Az elavult háztartási gépek rengeteg energiát fogyasztanak. Ha új készüléket vásárolsz, figyelj arra, hogy energiatakarékos – legalább A+ vagy annál jobb besorolású – modellt válassz. Ezenkívül ügyelj arra is, hogy a feleslegesen bekapcsolva hagyott eszközök ne pazarolják az áramot: egy egyszerű elosztókapcsolóval könnyedén áramtalaníthatod azokat a készülékeket, amelyeket épp nem használsz.
Válts környezetbarát tisztítószerekre!
A vegyszerek nemcsak a környezetet, hanem az egészségedet is károsíthatják. Cseréld le az agresszív tisztítószereket természetes alternatívákra, például ecetre, szódabikarbónára vagy citromsavra. Ha akváriumod van, akkor különösen fontos, hogy a tisztítása során ne használj vegyszereket, mert azok maradványai károsak lehetnek a halak számára. A már említett RO szűrő segíthet a víz tisztán tartásában, ami azzal is együtt jár, hogy kevesebbszer lesz szükség nagytakarításra.
Csökkentsd a műanyaghasználatot!
A műanyag csomagolások nagy része feleslegesen terheli a környezetet, ráadásul nehezen lebomló hulladékot termel. Használj textil bevásárlótáskát, üveg vagy fém kulacsot, valamint törekedj arra, hogy lehetőség szerint csomagolásmentesen vásárolj. Ha teheted, válaszd a helyi termelői piacokat, a csomagolásmentes boltokat vagy (legrosszabb esetben) a visszaváltható csomagolású termékeket!
Ültess növényeket otthonodba!
A növények nemcsak szebbé teszik az otthonodat, de javítják a levegőminőségét is, ráadásul segítenek csökkenteni a szén-dioxid-szintet. Ha van kerted, ültess fát vagy sövényt a taktikai pontokra: ezek természetes árnyékot adnak, így nyáron csökkentheted a klímahasználatot. Beltéri növényekkel is sokat tehetsz a környezetedért – például a vitorlavirág vagy a szobai futóka is tisztíthatja a levegőt.
Csökkentsd az élelmiszer-pazarlást!
Gondold át a bevásárlásaidat, és mindig csak annyi élelmiszert vegyél, amennyit valóban el is fogyasztasz. A maradékokat ne dobd ki, hanem kreatívan használd fel: például főzz belőlük levest vagy készíts belőlük turmixot. Ha van lehetőséged, komposztálj – ezzel csökkentheted a konyhai hulladék mennyiségét és természetes tápanyagot biztosíthatsz a növényeidnek.
Válassz fenntartható anyagokat!
Ha otthonod felújításán gondolkodsz, próbálj meg természetes vagy újrahasznosított anyagokat használni. A bambusz, a kender és a parafa például kiváló alternatívák lehetnek a hagyományos építőanyagok helyett. Ha bútorokat vásárolsz, válassz olyan darabokat, amelyek tartósak és időtállóak, így nem kell pár évente újakat venned. De érdemes mindig szétnézni a használtáru-piacon is!
Kezdj bele már ma!
A fenntartható életmód nem azt jelenti, hogy egyik napról a másikra teljesen meg kell változtatnod a szokásaidat. Már néhány apró lépéssel is sokat tehetsz a környezetedért – és ha ezeket beépíted a mindennapjaidba, hosszú távon még a pénztárcádnak is kedvezni fogsz. Kezdd el még ma, és építs egy zöldebb, fenntarthatóbb otthont!