Áprilisban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt jelentősen romlott. Főleg Trump vámjai miatt romlottak a gazdasági kilátások az exportorientált szektorokban például: az autóiparban, acél- és alumíniumpiacokon, és a közeljövőben érintett gyógyszeriparban és vegyiparban.
A ZEW - Leibniz Centre for European Economic Research hat hónapra előretekintő németországi gazdasági hangulatindexe (ZEW Indicator of Economic Sentiment) mínusz 14,0 pontra, 2023 júliusa óta a legalacsonyabbra süllyedt a márciusi plusz 51,6 pontról, ezzel ismét negatív tartományba esett. Az elemzők kevésbé romló, plusz 9,5 pontos áprilisi mutatóra számítottak. Az idei áprilisi volt a hat hónapra előretekintő németországi gazdasági hangulatindex legmeredekebb visszaesése, mióta Oroszország 2022-ben megtámadta Ukrajnát.
A mutató tavaly novemberben tért vissza a pozitív tartományba, miután hat hónapig negatív sávban ingadozott.
A felmérésbe bevont németországi gazdasági szereplők megítélése a gazdasági környezet aktuális feltételeiről ugyanakkor kissé javult, a mutatószám mínusz 87,6 pontról mínusz 81,2 pontra emelkedett áprilisban, azonban még így is bőven a negatív tartományban van. A szakértők kevésbé javuló, mínusz 86,8 pontos mutatóra számítottak.
A ZEW hat hónapra előretekintő euróövezeti gazdasági hangulatmutatója a márciusi plusz 39,8 pontról mínusz 18,5 pontra, 2022 decembere óta a legalacsonyabb szintre zuhant, míg az elemzők plusz 14,2 pontra számítottak. Eközben a jelenlegi gazdasági helyzet mutatója a márciusi mínusz 45,2 pontról mínusz 50,9 pontra csökkent áprilisban, miközben az inflációs várakozások mutatója 9,1 ponttal mínusz 3,1 pontra esett.
Achim Wambach, a ZEW elnöke az eredményekhez fűzött kommentárjában kiemelte: a jelentősen borúlátóbb németországi és euróövezeti hangulat annak tudható be, hogy az Egyesült Államok kereskedelempolitikája megváltozott, a bejelentett viszonossági vámok globális kereskedelemre gyakorolt lehetséges hatásai és bejelentések dinamikája is jelentősen növelte a globális bizonytalanságot.
A változások különösen az exportorientált ágazatok, például az autó- és vegyipar, valamint a fém-, acél- és gépipar várakozásait érintették negatívan. A felmérésbe bevont pénzügyi szakértők ugyanakkor jelenleg nem tartanak a német és euróövezeti infláció újabb drasztikus emelkedésétől. Megítélésük szerint ez mozgásteret ad az Európai Központi Banknak, hogy további kamatcsökkentésekkel élénkítse a gazdaságot. A szakértői vélemények azonban megoszlanak arról, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) lazít-e monetáris politikáján.
A mannheimi ZEW gazdaságkutató intézet 1991 óta havi rendszerességgel végzi felmérését. A megkérdezett mintegy 350 bank, biztosító és nagy ipari vállalat pénzügyi elemzői mínusz 100 és plusz 100 pont közötti tartományban értékelhetnek.