„Tekintettel az Egyesült Államokban további beruházásokra tett, még nem véglegesített, messzemenő ígéretekre, az EU-nak most még inkább és még sürgősebben kell intézkedéseket hoznia az európai keretfeltételek nemzetközi versenyképessé tételére a befektetők és a vállalatok számára, hogy újra vonzóvá és relevánssá váljon befektetési helyszínként" – hangsúlyozta Hildegard Müller.
„Katasztrofális jelzésként” értékelték a vámegyezséget
„A megállapodás nem a megfelelő kompromisszum, és katasztrofális jelzést küld az Atlanti-óceán mindkét partján szorosan összefonódó gazdaságoknak" – fogalmaz a Bundesverband der Deutschen Industrie e. V. közleménye.
Az EU a szervezet szerint „fájdalmas” vámokat fogad el, mert még egy 15 százalékos vámtétel is jelentős negatív következményekkel jár. A megállapodás egyetlen pozitívuma, hogy egyelőre sikerült elkerülni egy további eszkalációs spirált – tette hozzá a BDI. Nagy hiányosságnak nevezte ugyanakkor, hogy nem született megállapodás az acél- és alumíniumexportról.
A csoport szerint azonban a legfontosabb feladat ezzel együtt is a megállapodás kötelező érvényűvé tétele, mivel a vállalatoknak az Atlanti-óceán mindkét partján elsősorban az ellátási láncok és a beruházások tervezési biztonságára van szüksége.