Az ázsiai piacok emelkednek az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalásokról szóló bejelentés hatására, a hongkongi Hang Seng 1,5%-os ugrással vezeti a regionális nyereséget, miután amerikai és kínai tisztviselők megerősítették a hétvégi svájci tárgyalásokat. A kínai Shanghai Shenzhen CSI 300 és a Shanghai Composite egyaránt 0,5%-kal, míg a japán Nikkei 225 0,3%-kal emelkedett. Az amerikai tőzsdei határidős részvények szintén pozitívba fordultak a hírek hatására, az S&P 500 Futures 0,75%-kal emelkedett.

Az amerikai-kínai tisztviselők kereskedelmi tárgyalásokat folytatnak Svájcban: Scott Bessent pénzügyminiszter és Jamieson Greer kereskedelmi képviselő a hétvégén találkozik He Lifeng kínai miniszterelnök-helyettessel, ami a hetek óta tartó vegyes üzenetek után az első egyértelmű jelzés a tárgyalásokról. Bessent optimizmusának adott hangot, kijelentve, hogy várakozással tekint „a nemzetközi gazdasági rendszer egyensúlyának helyreállítása érdekében folytatott eredményes tárgyalások elé", bár a kínai tisztviselők óvatos hangnemet ütöttek meg, egy közmondásra hivatkozva: „hallgasd meg, mit mondanak, és figyeld, mit tesznek".

Új-Zélandon továbbra is magas a munkanélküliségi ráta, az első negyedéves adatok szerint az állástalanok aránya változatlanul 5,1%, a foglalkoztatás pedig mindössze 0,1%-kal nőtt. A bérek növekedése a negyedévben 0,4%-ra lassult, ami elmarad az előrejelzett 0,5%-os növekedéstől, ami megerősítette az Új-Zélandi Központi Bank további kamatcsökkentésre vonatkozó várakozásait. Az RBNZ 2024 augusztus óta már 200 bázisponttal 3,5%-ra csökkentette a kamatokat, és a piacok arra számítanak, hogy a kamatláb az év végére 3,0% alá csökken.

Az indiai-pakisztáni katonai feszültségek fokozódnak, miután India csapásokat mért állítólagos pakisztáni terroristatáborok ellen, és Iszlámábád azt állítja, hogy tüzérségi csapásokkal és öt indiai repülőgép lelövésével válaszolt. Annak ellenére, hogy a nukleáris fegyverekkel rendelkező szomszédok között több mint két évtizede a legsúlyosabb harcok zajlanak, az indiai határidős részvények pozitív nyitást jeleztek, a Gift Nifty 50 Futures 0,5%-kal emelkedett.

Kína ösztönzőcsomagot jelent be a kereskedelmi háború hatásainak ellensúlyozására: a Kínai Népbank 10 bázisponttal 1,40%-ra csökkenti a hétnapos fordított repókamatlábat, és 50 bázisponttal 6,2%-ra mérsékli a banki tartalékolási kötelezettséget, ezzel mintegy 1 billió jüan (138 milliárd dollár) likviditást szabadítva fel. A kínai értékpapír-szabályozó bizottság is támogatást ígért a vámok által érintett tőzsdén jegyzett vállalatoknak, míg a hatóságok kiterjesztik azt a kísérleti programot, amely lehetővé teszi a biztosítótársaságok számára, hogy további 60 milliárd jüant fektessenek be a részvénypiacokon.

A Fed döntése komplex gazdasági háttér mellett várható, mivel a központi bank ma fejezi be ülését, és széles körben változatlan kamatlábakra számítanak. A piacok szorosan figyelik a jövőbeli politikai irányvonalra vonatkozó jelzéseket, Powell megjegyzései valószínűleg arra vonatkoznak majd, hogy a Fed miként fogja kezelni mind a vámokkal kapcsolatos inflációs kockázatokat, mind a gazdasági lassulás jeleit. A kereskedők jelenleg arra fogadnak, hogy a kamatcsökkentés júliusban folytatódik.

Az olaj négyéves mélypontról emelkedik, a Brent nyersolaj 0,7%-kal 62,59 dollárra, a WTI pedig 0,9%-kal 59,59 dollárra emelkedett. Az árak támogatást találtak az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalásokról szóló bejelentésben és az esetleges amerikai termeléscsökkentésre utaló jelekben, mivel a nagy palaolajtermelők, köztük a Diamondback Energy és a Coterra Energy figyelmeztettek, hogy az alacsony árak miatt csökkenteni fogják a fúrási tevékenységet. Az API adatai, amelyek az amerikai nyersolajkészletek 4,5 millió hordós csökkenését mutatták, szintén támogatták a piacot.

Az arany a rekordközeli szintekről visszavonul, mivel a spot arany 1,3%-kal unciánként 3.384,71 dollárra, míg a határidős jegyzések 0,9%-kal 3.392,74 dollárra estek. A nemesfém vesztett, mivel a kockázati étvágy javult az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások bejelentését követően, az India és Pakisztán közötti fokozott geopolitikai feszültségek ellenére. Más fémek is gyengültek, a platina, az ezüst és a réz is csökkent, mivel a dollár erősödött a Fed döntése előtt.

A Gazdasági Naptár mai napra szóló pontjait ITT tekinthetik meg.